Osmák Degu
Kdo je osmák degu?
Osmák degu (latinsky Octodon degus) začíná být u nás poměrně známý hlodavec a stává se z něj oblíbený domácí mazlíček, který se hodí i k dětem. Měří něco kolem 15cm a přiblizně stejně i jeho ocásek, průměrně váží kolem 200g. Není to zrovna zvíře, které by se s vámi hodiny dokázalo mazlit, jsou hodně aktivní a potřebují dostatek prostoru pro „vyblbnutí“. Vybíráte-li si mezi drobnými hlodavci toho, kterého byste chtěli chovat, můžese díky své hravosti, inteligenci a nenáročnosti na chov stát osmák degu tím správným domácím mazlíčkem a bude vás bavit značnou část vašeho života.
U nás je to oblíbený domácí mazlíček a to zejména kvůli několika svým dobrým vlastnostem:
- Je to denní zvíře, nemusíte jej tedy narozdíl od křečka budit, když si s ním budete chtít hrát, či se u věnovat (poznámka: křeček je tzv. polyfázní zvíře, spí tedy ve dne a v noci je aktivní)
- Je velice inteligentní, dá se snadno ochočit, nebo třeba naučit přiběhnout na zavolání
- Hodí se k dětem, protože není agresivní a kouše jen v krajním případě pokud se cítí ohrožen
- Dožívá se poměrně vysokého věku – až 7 let (vyjímkou nejsou ale osmáci, kteří se dožili až 9–12 let)
- A v neposlední řadě nezapáchá tolik jako jiní hlodavci
Podrobnější informace
Do Evropy byl dovezen (poté i do naší republiky) z Jižní Ameriky, pro výzkum cukrovky – osmáci nemají totiž velkou schopnost spalovat cukry a mají v zásadě permanentní cukrovku, na to je důležité dávat pozor při správném výběru potravy. Jeho domov je v pampách Chile, Peru a Argentiny, kde je přezdíván jako chilská veverka. Nejčastěji se vyskytuje ve svém přírodním hnědočerném zbarvení se světlejším zbarvením srsti okolo očí.
Jméno osmák degu je odvozen od plošek jeho žvýkacích stoliček, jež mají tvar osmiček.
Ve volné přírodě žijí ve velkých rodinných skupinách, doporučuje se proto nechovat jej jako jednotlivé zvíře. V tom případě mu musíte věnovat mnohem více pozornosti, než když máte osmáků více. Ideální pro domáci chov je skupina dvou až tří osmáků (s jedním samcem).
Chov osmáka degu
Máte-li vlastního osmáka nebo uvažujete nad koupí tohoto domácího mazlíčka, možná vás budou zajímat další informace:
- Péče a chov osmáků – Starost o osmáky je díky některým specifikům rozdílná než péče o ostatní drobné hlodavce jako je křeček nebo zakrslý králík
- Jak ochočit osmáka – Inteligence osmáků vám narozdíl od jiných drobných hlodavců dovolí naučit jej například přiběhnout na zavolání.
- Výběr potravy a její složení – Neboť osmáci špatně tráví cukry a tuky, je výběr správného složení stravy velmi důležitý
- Bydlení a návod pro stavbu domku – Osmáci rádi šplhají, neměli byste na to zapomenout při stavbě terária
- Rozmnožování osmáků a mláďata – Pohlavní dospělost osmáka je okolo 9 měsíce a mláďata se rodí za cca 90 dní
Where is Administration osmacatadegu.estranky.cz ??
(Irinyyi, 3. 6. 2023 9:31)